Poštovani, imam nekoliko zadataka koji mi predstavljaju problem pa mi je potreba stručna pomoć. Zadaci su vezani za kemijsku kinetiku. Molim vas da mi pokušate objasniti jer su mi ustinu jako važni. http://i.imgur.com/PY08qcI.png http://i.imgur.com/OcyhFmc.png Lijepi pozdrav,

Ime i prezime: Antonio Sabljić antonio.sabljic@hotmail.com

Prvi zadatak (s prve slike) beznadno je nerazumljiv jer mu nedostaje uvod, a zadane brojke same po sebi ne znače ništa. Zbog toga bih preporučio da se za stručnu pomoć obratiš stručnjaku koji ti je taj zadatak dao. A možda ne bi bilo zgorega i da pogledaš jesi li uopće poslikao (ili što već) cijeli zadatak.

U prvom zadatku s druge slike trebaš prvo znati da je red reakcije u svojoj biti potencija s kojom koncentracija reaktan(a)ta utječe na brzinu reakcije. Ako ne utječe nikako, red reakcije s obzirom na taj reaktant je nula; ako brzina raste linearno s koncentracijom, red je jedan, a ako brzina raste uporedo s kvadratom koncentracije, red je dva. Mogući su i viši redovi, kao i necijeli redovi, ali u ovom zadatku to nije slučaj. Riješiti se može napamet jer među početnim koncentracijama imaš brojke koje se ili ponavljaju, ili su u jednostavnim omjerima. Usporediš li prva dva reda, vidiš da je koncentracija reaktanta A ostala ista, dok se koncentracija reaktanta B udvostručila. Kako je brzina ostala ista, očito ta promjena na nju ne utječe, što znači da je red reakcije s obzirom na taj reaktant nula. Slično možeš usporediti i prvi i treći red (tamo se mijenja koncentracija prvog reaktanta, dok drugog u oba slučaja ima jednako mnogo), nakon čega možeš saznanja ubaciti u opći izraz za brzinu reakcije:

v = k·[A]a·[B]b·[C]c...

pri čemu su [A], [B], [C] itd. reaktanti, a a, b, c... odgovarajući redovi reakcije.

Drugi zadatak traži samo da primijeniš Arrheniusovu formulu za konstantu brzine reakcije tj. nađeš kako točno konstanta brzine reakcije ovisi o temperaturi:

k = A·eEa/RT

Iako je danas nelinearna regresija lako dostupna, obično se izraz logaritmira (imajući na umu da uz k i A postoje i nekakve jedinice):

ln k = ln AEa/RT

I logaritmiranje i (linearnu) regresiju najlakše je napraviti u Excelu (ili nekom srodnom programu), tako da ti onda ostaje tek izračunati predeksponencijalni faktor i energiju aktivacije iz jednadžbe pravca.

S obzirom na način na koji si postavio pitanje, nisam siguran da će ti ovo biti dovoljno. U krajnjoj liniji, studij traži više od pukog rješavanja zadaća. Nakon što se probiješ kroz barem dva rješiva od zadataka koje si nam poslao, ne bi bilo zgorega da nastaviš raditi na kinetici. Nekoliko ozbiljnijih kinetičkih zadataka možeš naći i na E-školi, zajedno s uputama kako ih riješiti, pri čemu osobito mislim na ovaj, ovaj i ovaj.