Imam 2 pitanja i molio bih da mi odgovorite: 1.Miješanjem otopina NaCl i Na2SiO3 vrlo brzo nastaje bijeli talog.Što je taj talog po kemijskom sastavu? 2.Što su po kemijskom sastavu Seignetov i Nesslerov reagens i kako se ti reagensi pripremaju?

Ime i prezime: Đani Škalamera daniskalamera@net.hr

1. Meni se čini da je tu greška. Miješanjem otopina natrijeva silikata i solne kiseline oslobađa se silicijeva kiselina koja gotovo u istom trenutku polimerizira u ogromne molekule. Na kraju se istaloži želatinozni talog neodređena sastava koji bismo mogli zapisati ovako: SiO2·xH2O. Sušenjem taloga nastati će silikagel (iste kemijske formule, ali s manjim sadržajem vode, odnosno x je manji), a duljim stajanjem ili zagrijavanjem na visoku temperaturu izlazi ostatak vode i preostaje silicijev dioksid.

2. Nesslerov reagens je lužnata otopina živina(II) jodida i kalijeva jodida. Kompleksni tetrajodomerkurat(II) ioni koji nastaju u otopini reagiraju s amonijakom dajući jodid Millonove bazu (NHg2(OH)·2H2O ) smeđe boje:
2HgI42-(aq) + 3OH-(aq) + NH3(aq) -> [NHg2]I·H2O(s) + 2H2O(l) + 7I-(aq)
Reakcija je jako osjetljiva i iskorištava se za dokazivanje tragova amonijaka i njegovo određivanje.
Seignetteov reagens se vjerojatno odnosi na Fehlingov reagens. Jedan od sastojaka Fehlingova reagensa je kalijev natrijev tartarat, odnosno kalijeva natrijeva sol vinske kiseline - KNaC4H4O6 (postoji kao bezvodna sol ili tetrahidrat). Ta je sol poznata i pod nazivima Seignetteova sol i Rochelle sol. Više o Fehlingovu reagensu na:

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr