Trebam pomoc! 1)Izracunaj masu kalijeca kromata za pripravu 25 mL 10%-tne otopine. Pretpostavi da je gustoca otopine 1,00 g/cm3. 2)Neka je osoba do 23 sata popila 4 case vina i tada je prestala piti. Nakon otprilike 2 sara koncentrackja ce alkohola u krvi te osobe imati najvksh vrijednost oko 1,8 promila. Pretpostavi da se koncentracija alkohola u krvi smanjuje za 0,15 promila na sat. U koliko ce sati ta osoba moci upravlhato automobilom uz pretpostavku da je dopustena koncentracija alkohola u krvi 0.5 promila?

Ime i prezime: Tena.mavrek mavrek.tena@gmail.com

Prvi zadatak polazi od loše pretpostavke. 10 %-tna vodena otopina kalijevog kromata ima gustoću negdje između 1,05 g/mL i 1,1 g/mL. Zanemari li se to, vrlo je jednostavan. Prvo trebaš pomnožiti volumen i gustoću otopine, da dobiješ njezinu masu:

m(otopina) = ρ(otopina)∙V(otopina)

Nakon toga, masu kalijevog kromata dobit ćeš množenjem mase otopine s masenim udjelom kalijevog kromata:

m(K2CrO4) = w(K2CrO4)∙m(otopina)

Drugi zadatak također polazi od loše pretpostavke. Krajnje je neobično da netko u spomenutim uvjetima prestane piti. Opet također, zadatak je računski vrlo jednostavan. Ako se količina alkohola smanjuje linearno, vrijeme potrebno za smanjenje s početne na konačnu razinu dobit ćeš tako da njihovu razliku podijeliš s brzinom kojom se količina alkohola smanjuje.