Kako je kemijski element Živa dobila sveje ime?

Ime i prezime: ivan lukic ivanlukic1197@gmail.com

 


Živa je jedan od elemenata poznatih od davnina, vjerojatno i prije početka pisane povijesti. Razlog tomu je što se živa, iako slabo zastupljena u Zemljinoj kori (0,08 ppm, što će reći da u toni materijala sa Zemlje prosječno ima samo 80 mg žive), zbog sklonosti tomu da bude u elementarnom stanju ponekad i u prirodi može naći kao element. K tomu, razmjerno ju je lako dobiti iz ruda (npr. žarenjem cinabarita, HgS, na zraku), tako da ne čudi da su ju poznavale sve rane civilizacije (uključujući tu i one američke).
Njezino ime u većini jezikâ odražava njezinu srebrnu boju i tekuće stanje (izuzetak je npr. ruski "ртуть (rtut)" nejasnog porijekla, možda vezanog za arapsko ime Merkura, "Otarid"). Latinsko ime "hydrargyrum", uzeto iz grčkog, doslovno znači vodeno srebro, dok se u germanskim jezicima namjesto vode srebru pridružio izraz koji znači živost ("Quecksilber" u njemačkom, "kwik(zilver)" u nizozemskom). Isto vrijedi i za slavenske jezike, kao i mnoge druge indoevropske jezike, koji su živu nazvali živ(ahn)im srebrom. Praindoevropski korijen "ğīv", koji označava živo(s)t, polučio je i njemački "queck" i hrvatski "živ", kao i litvanski "gyvis" (posljedično i gyvisidabris za živu).
Inače, nisam posve siguran je li u naš jezik živa došla iz prapovijesti ili su nam ju donijeli Turci. Naime, na turskom se živa zove "cıva" (što se čita "džıva", s tim da se "ı" izgovara otprilike kao da namjestiš usta za "i" i onda kažeš "e". Oni su to pokupili iz perzijskog (eto nas opet na praindoevropskom korijenu) i onda raširili po krajevima koje su osvojili. Južni Slaveni teško da su bili izuzetak, a jedino ju Slovenci danas zovu živim srebrom, dok Bugari vele "živak".
Ukratko, korijen imena je jasan i odnosi se u većini jezika na tekuće njezino stanje i srebrnu boju, dok su putevi kojima se ime širilo barem meni nešto manje jasni. Možda smo riječ donijeli odakle god da smo došli, možda su nam ju dostavili Turci.
Ako imaš vremena i volje, možeš otići i do najbliže knjižnice te potražiti knjige "Povijest kemije" ili "Kemijski elementi" te vidjeti što u njima piše o živi. Također, puno etimoloških informacija o živi (na engleskom) imaš ovdje, a imena žive na mnoštvu različitih jezika možeš naći ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija