Poštovanje ! Možete li mi pomoći dokučiti rješenja ovih nekoliko zadataka iz zbirke za pripremu prijemnog na Medicinskom fakultetu. Velika vam hvala unaprijed ! 1. Koji je plin lakši od zraka: metan, vodik ili argon ? 2. Koji spoj je baza i prema Arrheniusu i prema Bronstedu i prema Lewisu: H2O, NH3 ili C5H5N ?( ja bih rekla da je odgovor svi ) 3. Zašto voda ima više vrelište od fluorovodika iako su vodikove veze u fluorovodiku jače nego u vodi ? 4. Koji od sljedećih spojeva nije amin : anilin, 2-aminoetanol, piridin, N-metilpropanamid ili 3-aminobutanska kiselina? ( po meni su amini samo anilin i piridin ) 5. Kada hidridni ion reagira s vodom kao produkt nastaje H2 . Zašto ?

Ime i prezime: Marija Gagić marija.gagic96@gmail.com

U prvom pitanju trebaš se voditi činjenicom da se gustoće plinova, ako se nalaze pri istim uvjetima, odnose isto kao i njihove relativne atomske ili molekulske mase. Da se rječju "lakši" želi reći "ima manju gustoću", nadam se da je očito. Za slučaj da ti nije poznato, srednja relativna molekulska masa zraka iznosi 29.

Za drugo pitanje trebaš znati kako su spomenuta trojica (odnosno četvorica) definirali kiseline i baze, ili barem to da je svaka novija teorija obuhvaćala sve iz prethodne i onda to još malo proširila. Ukratko, Lewisova baza može biti sve s barem jednim neveznim elektronskim parom. Brønsted i Lowry zahtijevaju da taj elektronski par prima zasebne hidrone, dok Arrhenius bazama drži samo one spojeve koji će povećati količinu hidroksidnih aniona u vodenoj otopini. Nadam se da je očito koji spoj po Arrheniusu nije baza.

U trećem pitanju trebaš imati na umu da ukupnu snagu vodikovih veza ne određuje samo snaga jedne od njih, nego i to koliko vodikovih veza pojedina molekula može tvoriti.

Amin je svaki organski spoj koji sadrži dušikov atom koji ima jedan nevezni elektronski par, a povezan je s vodikovim atomima te alkilnim ili arilnim skupinama. To znači da amidi ili kvaterne amonijeve soli ne spadaju u amine, kao ni npr. imini, hidrazoni, N-oksidi, nitrozili, nitro-spojevi ili hidroksilamini. Drugim riječima, da bi neki spoj bio amin, dušikov atom mora biti trovalentan i povezan ili s ugljikovim, ili s vodikovim atomima (njih očito najviše dva, jer se inače radi o amonijaku). Pritom su isključeni oni spojevi kod kojih su ugljikovi spojevi karbonilni. Ako molekula nekog amina sadrži i druge funkcionalne skupine, taj je spoj i dalje amin.

Hidridni ion je jaka baza. Ako može odnekud pokupiti hidron, to će vjerojatno i učiniti. Voda je amfoterna, što znači da može i primiti i otpustiti hidron. Što se dogodi kad spojiš hidron i hidridni anion, ostavljam tebi.