Molim vas da mi pognete oko ovog zadatka. Koliko grama vode treba elektrolizirati da bi se priredilo 15.9 dm3 praskavca? gustoća vodika iznosi 0,090kg/m3. Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: franka franković franka3x@gmail.com

Plin praskavac je smjesa vodika i kisika u volumnom omjeru 2:1. Omjer je takav kakav jest jer upravo u tom omjeru vodik i kisik reagiraju dajući vodu (a volumeni plinova općenito su proporcionalni broju čestica):

2 H2 + O2 → 2 H2O

Analogno, (elektrolitičkim) razlaganjem vode ta će se dva plina osloboditi u istom omjeru:

2 H2O → 2 H2 + O2

Kako imaš zadan ukupan volumen, pomoću omjera dvaju plinova lako možeš dobiti koliko je tu svakoga od dvaju plinova:

V(H2) : V(O2) = 2 : 1

V(H2) + V(O2) = 15,9 L

Sve što treba je riješiti sustav dvije jednadžbe s dvjema nepoznanicama.

Međutim, što ćeš s tim volumenima?

S volumenom kisika ne možeš puno, ali za vodik ti je zadana gustoća, što znači da možeš izračunati i njegovu masu:

m(H2) = ρ(H2)∙V(H2)

Ako znaš masu vodika, onda možeš izračunati i masu vode. Iz jednadžbe reakcije vidiš da na svaku utrošenu molekulu vode nastaje jedna molekula vodika. A brojevi čestica mogu se povezati s njihovim (relativnim) masama:

N(H2) = m(H2)/mf(H2)

= m(H2)/(Mr(H2)∙u)

Isto tako:

N(H2O) = m(H2O)/mf(H2O)

= m(H2O)/(Mr(H2O)∙u)

Kako je broj utrošenih molekula vode jednak broju nastalih molekula vodika:

N(H2) = N(H2O)

izraz se može proširiti u:

m(H2)/(Mr(H2)∙u) = m(H2O)/(Mr(H2O)∙u)

Unificirana jedinica atomske mase, u, prisutna s obje strane kao djelitelj, može se maknuti (tj. jednadžba se može pomnožiti s njome), čime dobiješ jednostavniji izraz:

m(H2)/Mr(H2) = m(H2O)/Mr(H2O)

Iz tog izraza direktno možeš naći koliko ti treba vode.

Usput budi rečeno, sa šesnaestak litara praskavca sasvim se lijepo dade razvaliti omanja soba, tako da se nadam da je zadatak strogo teorijske naravi.