Ako možete možda detaljnije objasniti ovaj zadatak.Unaprijed se zahvaljujem :) Za titraciju 25 mL koja sadrži arsenitne i arsenatne ione potrebno je 32.10 mL otopine joda, c=0.0500 mol/L. Isti volumen te otopine prokuha se uz dovođenje SO2. Nakon uklanjanja suvišnog SO2 (uklanja se iskuhavanjem) otopina titra sa spomenutom otopinom joda pri čemu je utrošak 43.70 mL. Izračunajte masene koncentracije As2O3 i AS2O5 u početnoj otopini.

Ime i prezime: Vlaho-Josip Štironja v.j.stironja@gmail.com

U prvoj reakciji, titraciji arsenitâ jodom, jod oksidira arsenitne ione u arsenatne:

I2 + AsO33– + 2 OH → 2 I + AsO43– + H2O

To znači da će ti rezultat prve reakcije reći koliko je u otopini arsenitnih iona.

Ako se otopina prvo prokuha sa sumporovom dioksidom, arsenitima se neće dogoditi ništa bitno, dok će se arsenati reducirati u arsenite:

AsO43– + SO2 + 2 OH → AsO33– + SO42– + H2O

To pak znači da će rezultat druge titracije govoriti koliko je bilo arsenitnih i arsenatnih iona zajedno.

Ako imaš problema s titracijama ili stehiometrijom općenito, prouči starije odgovore s tom tematikom (najbolje tako da u tražilicu upišeš "titr" ili "stehio" pa pregledaš što je ispalo), a možeš se i opet javiti, samo onda s nešto detaljnijim opisom problema (čak i u jednostavnim zadacima može se zapeti na puno različitih načina, iz puno različitih razloga).