Imam nedoumicu oko ovog zadatka: Jakim grijanjem aluminijevog oksida s kalcijevim oksidom ili silicijevim dioksidom nastaju soli kalcijev aluminat, tj. aluminijev metasilikat.Prikaži jednadžbom. Nisam mogla izjednačiti koeficijente ni oksidacijske brojeve. Nisam se prije susretala s ovim spojem pa sam vidjela i Ca(Al2O)2 i Ca(AlO)2. Možete li mi pojasniti koji se dobije? Hvala

Ime i prezime: Mirta Peček mirta.pec@gmail.com

Nakon devet godina na E-školi, mogao bih napisati cijelu knjigu samo o tomu gdje se sve griješi u postavljanju zadataka. Međutim, bojim se da bi ona jedino bila zanimljiva onima koji takve greške ne rade, a pomogla ne bi nikomu, osim možda kao humoristično štivo.

Problem u ovom zadatku je što, ukratko, nije primjeren srednjoj školi, već prije višim godinama kemijskih fakultetâ tehnološkog usmjerenja. Naime, kalcijevih aluminata ima mnogo, baš kao i aluminijevih silikata. To znači da ti pored reaktanta trebaju biti poznati i stehiometrija i reakcijski uvjeti, a čak ni onda nije uvijek sigurno da će produkt biti u skladu s predviđanjima, jer se radi o dosta kompleksnim, a time i ne baš savršeno predvidljivim sustavima. Općenito, ovo zalazi u kemiju cementa, stakla i keramike, dakle sustavâ koji u pravilu imaju polimerne strukture i često više različitih faza, što će reći da samo za nekakve osnove treba barem nekoliko tjedana studiranja, i to već s poštenom podlogom u općoj anorganskoj kemiji.
Od dva spoja koja si napisala, Ca(Al2O)2 nema smisla jer mu fali puno kisika da bi se neutralizirao naboj kationâ (niža oksidacijska stanja kalcija i aluminija prilična su egzotika), a isto vrijedi i za Ca(AlO)2, iz istog razloga. Ako tražiš najjednostavniji kalcijev aluminat, to će biti CaAl2O4, dok će najjednostavniji aluminijev silikat biti Al2SiO5. Izjednačavanje jednadžbi njihovog nastajanja nije osobit problem jer se svodi na nalaženje pravog omjera polaznih oksidâ.