Pozdrav! 1) Zašto je temperatura vrelišta etanola veća od one od metanola? 2) Odredi vrstu međumolekulskog privlačenja između: a) 2 molekule vode b) 2 molekule ugljikova monoksida c) 2 molekule metanola 3) a)Poveži dvije molekule amonijaka vodikovim vezama i objasni/usporedi temperaturu vrelišta amonijaka s fosfinom. b) Što je pravilo okteta - Prikazom strukture borova (III) klorida objasni zašto ona odstupa od pravila okteta. Puno vam hvala, potrebno mi je ovo za sutra i ako mi možete pomoći bilo bi izvrsno! - K.S.

Ime i prezime: Krunoslav Ivanović krunoslav.ivanovic@gmail.com

Eto još jednog pitanja kojim ću se baviti više negoli odgovorom. Za početak preporučam proučiti ovaj tekst s općim uputama za postavljanje pitanjâ. Ovdje ću samo ponoviti da nije odveć mudro tražiti odgovor još isti dan. Nekad će se netko naći i odgovoriti, ali vjerojatnije je da taj netko ima i hitnijeg posla.

Vrelište jest temperatura. Temperatura vrelišta je prema tomu temperatura temperature. Ako nije jasno kud smjeram, hoću reći da je dovoljno napisati vrelište. Zašto etanol ima više vrelište od metanola, pisao sam još davno ovdje i ovdje.

O silama koje vladaju među molekulama pisao sam pak npr. ovdje i ovdje. Nadam se da će ti to pomoći da prepoznaš što se može dogoditi među molekulama iz zadatka.

Molekule se vodikovim vezama povezuju same. A nije baš ni jasno čime bi trebalo primiti molekule pa da ih možeš spojiti. Kako prikazati vodikove veze između molekula, možeš pak naći ovdje. Logika kojom ćeš objasniti različita vrelišta amonijaka i fosfina počinje od toga da je dušik elektronegativniji od fosfora, nastavlja se time da su zbog toga veze dušika i vodika polarnije od veza fosfora i vodika, a završava time što to znači po jakost vodikovih veza između molekula jednog ili drugog spoja.

Pravilo oktetâ svodi se na to da će kod mnogih elemenata valentna ljuska težiti tomu da u njoj bude osam elektrona. Pravilo nije osobito jako, budući da ga se drži razmjerno malo elemenata, ali zgodno je za osnovnu školu i većinu organske kemije.