ŠTO JE SINTEZA,A ŠTO ANALIZA I NJIHOVE VRSTE

Ime i prezime: TINA BUDIĆ tatjana.budic@pu.hinet.hr

Sinteza (kemijska sinteza) je reakcija u kojoj nastaje novi kemijski spoj iz jednostavnijih spojeva ili iz elementarnih tvari (ponekad se pojam ograničava isključivo na reakciju elementarnih tvari). U nekim granama kemije (posebno organskoj) sinteza obuhvaća cijeli put od ideje, razmatranja svih eksperimantalnih mogućnosti i strategija do konačne priprave nekog spoja. U biokemiji sinteza (ili biosinteza) je sinonim za anabolizam, tj. procese u živim organizmima koji vode izgradnji složenijih molekula iz jednostavnih uz utrošak energije.

Analiza označava reakcije suprotne sintezi (razgradnju do elementarnih tvari) ili, češće, određivanje sastava nekog uzorka. Pritom se u kvalitativnoj analizi zadovoljavamo samo saznanjem o vrstama tvari u uzorku, a u kvantitativnoj analizi određujemo i količinu (udio, masu, množinu, koncentraciju, brojnost...) sastojaka. Podjela analitičkih metoda ovisi o kriterijima prema kojima razvrstavamo. U destruktivnoj analizi uništavamo uzorak (npr. ako metoda zahtjeva spaljivanje). Nedestruktivne metode manje-više ne utječu na uzorak. Analitičke metode možemo podijeliti prema količini uzorka koja je potrebna za analizu (mikro, semimikro...) ili prema osnovnim načelima na kojima se zasniva analiza (termoanalitičke metode, titrimetrija, elektrokemijske analize, spektrokemijske analize, radiometrija...).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr