Poštovani, da li mi možete pojasniti što trebam napraviti u sljedećim zadacima: Izračunaj masenu koncentraciju H+ i OH- iona u neutralnoj vodenoj otopini? Izračunaj topljivost srebrova jodida, ako je produkt topljivosti 8,57 * 10^-17 ? Te zašto u vodi dolazi do taloženja hidrogenkarbonata, a ne karbonata i koja je razlika između destilirane i deionizirane vode? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Toni Sablić toni-96@windowslive.com

Ako je vodena otopina neutralna, koncentracije oksonijevih kationa (odnosno protonâ) i hidroksidnih aniona iznose 7∙10−7 mol/L. Masene koncentracije izračunat ćeš tako da množinske koncentracije pomnožiš odgovarajućim molarnim masama.

Kakav je odnos topljivosti i produkta topljivosti, možeš vidjeti ovdje, ovdje ili ovdje.

Treće je pitanje manjkavo. O kojim hidrogenkarbonatima pričaš? Natrijev hidrogenkarbonat je slabije topljiv od karbonata, ali s kalcijem je situacija obrnuta.

Destilirana voda dobije se destilacijom, a deionizirana procjeđivanjem kroz ionske izmjenjivače. Obje su vrlo čiste, ali ne posve (npr. za HPLC se na mojem institutu normalno koristi voda koja je prvo deionizirana, a potom dvaput destilirana). Destilacija uklanja sve topljive tvari podjednako, s tim da nešto malo ode u destilat, dok ionski izmjenjivači maknu većinu ionâ, ali zato propuste sve neutralne molekule, ako ih ima.