Poštovani,imam dvije nejasnoće pa bih zamolila odgovor. 1) Ako se u čašu pomiješa usitnjeni led,čije je temp.-4 stupnjeva celzijevih,i kuhinjska sol,čija je temp.20 stupnjeva cel.,kakva će biti temp. te smjese nakon 5 min? a) niža od minus -4 stupnjeva cel. b)viša od minus -4 c)nepromijenjena 2)U udžbeniku piše; proces otapanja KNO3 u vodi je endoterman-otopina se hladi. Nije mi jasno zašto se otopina hladi,ako kod endotermnih procesa toplinu dovodimo sustavu. Hvala!

Ime i prezime: Anamaria Vidović avidovic98@gmail.com

Na prvo pitanje možeš odgovoriti i tako da napraviš pokus, što toplo preporučam. Ako nisi u prilici raditi pokuse, odgovoru se možeš domisliti ako znaš da se sol toliko rado otapa u vodi, da će se zbog toga i otopiti led. Dodatna informacija koja ti može zatrebati je to da je otapanje soli u vodi lagano egzotermno, a hoće li se pri taljenju leda toplina otpustiti ili upiti, nadam se da znaš.

Kod endotermne promjene sustav toplinu upije, ali ne da bi se zagrijao, nego da ju pohrani kao kemijsku energiju. A kad toplina ode u neki drugi oblik, temperatura padne, tako da možeš primijetiti da se sve skupa ohladilo.