Dragi kemicari! Imam par pitanja na koja bas i neznam odgovoriti.. 1.izracunaj a)relativnu molekulsku masu benzene b)maseni udio ugljika u benzenu 2.strukturnim formulama prikazi reakciju benzena s jednom molekulom klora.Katalizator je reakcije FeCL3 3.na temelju strukturne formule acetilsalicilne kiseline napisi njezinu molekulsku formulu molim vas odgovor!! Hvala :)

Ime i prezime: valentina brković valentinabrković@gmail.com

Molekulska formula benzena je C6H6. Relativnu molekulsku masu dobit ćeš ako pozbrajaš relativne atomske mase svih atoma koji čine molekulu, dakle šest ugljikovih i šest vodikovih atoma:

Mr(C6H6) = 6∙Ar(C) + 6∙Ar(H)

Maseni udio ugljika dobit ćeš ako dio relativne molekulske mase koji otpada na ugljik podijeliš s relativnom molekulskom masom benzena:

w(C, C6H6) = 6∙Ar(C)/Mr(C6H6)

Supstituciju vodika klorom na benzenu možeš vidjeti ovdje, a mehanizam reakcije (s bromom), ako te zanima, ovdje.

Strukturnu formulu acetilsalicilne kiseline odnosno Aspirina možeš vidjeti ovdje. Od strukturne do molekulske formule dolazi se brojanjem atomâ. Ako te prikazana formula zbunjuje, sve što trebaš znati o njoj je da svaki ugao predstavlja (četverovalentni) ugljikov atom, svaka linija kovalentnu vezu (dvije znače da je veza dvostruka), a vodikovi atomi nisu posebno označeni, tako da ih možeš zamisliti gdje god nema ništa drugo (npr. dva ugljikova atoma benzenskog prstena povezani su s ugljikovim odnosno kisikovim atomom, dok je na četiri preostala po jedan vodikov atom).