Molm vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje iz kemije: Navedi desetak primjera za: a)homogene smjese b)heterogene smjese c)spojevi d)elementarne tvari.

Ime i prezime: Antonio Štedul Antonio.Stedul@public.srce.hr

 


Pomiješaš li bilo što, uz uvjet da tvari međusobno kemijski ne reagiraju, pa ako možeš u smjesi i dalje raspoznati pojedine sastojke, onda je to heterogena smjesa. Npr. u smjesi obične kuhinjske soli i papra jasno se raspoznaju siva zrnca papra od bezbojnih kristalića soli. I u smjesi soli i šećera moći ćeš prepoznati pojedini kristalić iako možda nešto teže. To je također heterogena smjesa. Heterogena smjesa je i dim. Tu su u zraku raspršene sitne čestice čađi i pepela. Neka se vide već golim okom, ali za neka je potrebno dobro povećalo ili čak mikroskop.
Ali ako smjesu soli i šećera otopiš u vodi, nećeš moći nikako vidjeti pojedine sastojke - sada je to homogen sustav - otopina (iako smjesa nije isto što i otopina, možemo reći da u ovom slučaju imamo smjesu vode, soli i šećera). Smjese plinova su uvijek homogene. Sastojci čistog zraka (bez prašine) ne mogu se raspoznati: dušik, kisik, vodena para, argon, CO2... Ipak zrak s česticama prašine tvori heterogene smjese što se može lijepo vidjeti kad zrake svjetlosti ulaze u neku mračniju prostoriju. Metali bakar i cink se mogu lako pomiješati kad su u tekućem stanju. Takva je smjesa homogena. Kad se ohladi i očvrsne ne izdvoje se posebno kristalići bakra i cinka, nego je i dalje sustav homogen. Nastaje legura mjed (mesing).
Dalje se moraš sam potruditi i pronaći još nekoliko homogenih i heterogenih smjesa. A sa spojevima i elementarnim tvarima, siguran sam, možeš sam izići na kraj.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija