razlika izmedju kristalnih i amorfnih tijela?

Ime i prezime: Biljana Vucenovic bvucenovic9@gmail.com

U kristalima su čestice (atomi, molekule, ioni) pravilno periodično poredane u sva tri smjera, dok u amorfnim tvarima takove pravilnosti nema.

Dodat ću da kristal i amorfna tvar nisu jedina dva načina na koji se čestice mogu organizirati u krutom stanju. Za početak, moguće je da se čestice pravilno organiziraju samo u jednom ili dva smjera, čime se dobivaju vlakna ili dvodimenzijski kristali. Isto tako, postoje i kvazikristali, tvari kod kojih unutrašnja struktura jest pravilna, ali nije periodična. A postoje i tekući kristali, tvari kod kojih su čestice u jednom smjeru pravilno posložene, dok se u druga dva slobodno giblju.
Zatim treba napomenuti i da kristali općenito nisu savršeni, već u njihovim strukturama redovito postoje pogreške. One mogu biti na pojedinim mjestima, ali isto tako i duž nekih pravaca ili ravnina. K tomu, pojedini monokristal uvijek ima i određenu dozu mozaičnosti. To znači da će pojedini njegovi dijelovi unutar sebe biti dobro usklađeni, ali malo pomaknuti ili zakrenuti u odnosu na ostatak kristala. Neke tvari, poput anorganskih soli, tvorit će vrlo pravilne kristale, dok će druge (npr. razgranati ugljikovodici) kristalizirati u vrlo neuredne kristale, ili jednostavno tvoriti amorfne krutine. Oštre granice zapravo i nema. Ako sustavno povećavamo količinu kristalnih defekata, prijeći ćemo polako iz kristala u amorfnu tvar.