Dakle ovako imam u udzbeniku neka pitanja na koja neznam odgovoriti 1.izracunaj je li etin tezi ili laksi od zraka (Mr(zrak)=29) 2.kemijskom jednadzbom prikazi izgaranje propina uz nedovoljan pristup zraka 3.strukturnim formulama prikazi postupnu adiciju dviju molekula vodika na molekulu propina i imenuj konacan produkt 5.u kojem je agregacijskom stanju acetilen pri -90C a u kojem pri 100C?

Ime i prezime: ana vastik anavastiik@gmail.com

Za prvo pitanje trebaš izračunati relativnu molekulsku masu etina. Ako ispadne manja od 29, znači da je etin lakši (tj. manje gustoće) od zraka. Za slučaj da ti nije jasno kako računati relativnu molekulsku masu: sve što trebaš je pozbrajati relativne atomske mase atomâ koji čine molekulu etina (dva atoma ugljika i dva atoma vodika).

Drugo pitanje nije baš lijepo jer ishod vjerojatno ovisi i o tomu koliko točno ima kisika. Nešto više o tomu možeš pročitati ovdje. Uzgred budi rečeno, propin, zajedno s etinom već pripada produktima nepotpunog sagorijevanja spojeva ugljika.

Adicija vodika na alkine ide korak po korak, baš kao i adicija klora:

CH3C≡CH + H2 → CH3CH=CH2

CH3CH=CH2 + H2 → CH3CH2CH3

Kako se zove alkan s tri ugljikova atoma, ostavljam tebi.

Na četvrto ti pitanje iz praktičnih razloga neću odgovoriti, dok za etin trebaš samo znati da pri atmosferskom tlaku uopće ne može biti tekuć, već pri −84 °C sublimira.