Koje godine su nastali kobalt i živa?

Ime i prezime: Laura Tkalčec laura.tkalcec.ivanec@gmail.com

Svemir je nastao Velikim praskom prije otprilike 13,7 milijardi godina. Kemijski elementi kobalt i živa pojavili su se prvi puta otprilike 500 milijuna godina nakon postanka svemira, nedugo nakon pojave prvih zvijezda, a njihovo nastajanje na različitim mjestima u svemiru zbiva se i danas, i nastavit će se zbivati još milijardama godina.

Ono što tebe vjerojatno zanima nije kada su NASTALI kobalt i živa, nego kada su ljudi OTKRILI kobalt i živu.

Kobaltovi spojevi poznati su od pamtivijeka, a za otkriće kobalta kao kemijskog elementa zaslužan je švedski mineralog i kemičar Georg Brandt (1694.–1768.) koji je otkrio kobalt 1735. godine.

Živa je, ne samo u obliku spojeva, nego i kao elementarna tvar, ljudima poznata od pamtivijeka.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr