Dobar dan! :) Jedan zadatak iz kemije nikako ne mogu rijesit. Mozete li mi molin vas dat neku natuknicu/savjet da po njoj proban rijesit zadatak? Zadatak je glasia otprilike ovako: Volumeni plinova A, B i C odnose se u omjeru 2:4:5 Zbroj volumena A i B je 25L. Koliki je zbroj svih volumena tih plinova? Hvala unaprijed! :)

Ime i prezime: Sara Vukman

To je matematički zadatak:

A : B : C = 2 : 4 : 5

A + B = 25

A + B + C = ?

Iz proširenog omjera možeš izvući onaj dio koji ti treba za drugu jednakost pa da dobiješ sustav dvije jednadžbe s dvije nepoznanice:

A : B = 2 : 4

A + B = 25

Kad ih riješiš, možeš opet pomoću omjera izračunati i C, nakon čega ti preostaje još samo zbrojiti ta tri volumena.

Drugi, jednostavniji način rješavanja kreće od toga da iz gornjeg omjera postaviš novi:

(A + B) : (A + B + C) = (2 + 4) : (2 + 4 + 5)

U njega sad trebaš uvrstiti poznatu vrijednost za (A + B), nakon čega ti ostaje jednadžba s jednom nepoznanicom.