Ako je obrtni broj enzima 3*10^7 min^-1 i koncentracija enzima 15 pM, kolika je aktivnost enzima u katalima/mL? Hvala na odgovoru! Lp

Ime i prezime: Iva Tomašić ivatomasic95@gmail.com

Vjerovala ili ne, zadatak se svodi na množenje dvije zadane veličine i preračunavanje jedinica.

Naime, katal (za koji prvi put čujem, iako sam uredno položio ispit iz biokemije), iako je definiran kao jedinica za aktivnost katalizatora, dimenzijom odgovara brzini reakcije (ali u mol/s). To pak govori i kako se može izračunati:

z = dn/dt

Koncentracija katalitičke aktivnosti (ono što u zadatku trebaš izraziti u kat/mL) pak slijedi iz toga i odgovara klasičnoj brzini kemijske reakcije:

b = z/V = dc/dt = v

Brzinu v možeš pak jednostavno dobiti iz koncentracije enzima i obrtnog broja, koji je pak ustvari samo konstanta brzine reakcije:

v = kcat∙[E]

Nadam se da nemaš problema s preračunavanjem jedinica.