Molim Vas da mi objasnite uzajamno djelovanje sode bikarbone i solne kiseline,te ispitivanje nastale tvari.

Ime i prezime: Ines Gulić amalaric@globalnet.hr

Soda bikarbona ili, službenim imenom, natrijev hidrogenkarbonat reagira sa solnom kiselinom prema jednadžbi

Ovdje, recimo to tako, prvo nastaje ugljična kiselina H2CO3 koja se raspada na CO2 i H2O. Zbog izlaženja plinovitog CO2 ta reakcija se jako pjeni. Reakcija s bilo kojom drugom kiselinom jačom od ugljične bi bila analogna. Produkt ove reakcije je vodena otopina NaCl. U toj otopini se mogu pojedinačno, nekim specifičnim reakcijama, dokazati natrijevi i kloridni atomi. Jedan od načina dokazivanja kloridnih iona je pomoću neke soli srebra. Ako nastaje bijeli talog, što bi trebao biti srebrov klorid, to se smatra dokazom kloridnih iona. Natrijevi ioni se mogu dokazati bojenjem plemena. To se radi tako da se otopina ispari u plamen. Ako sadrži natrijeve ione plamen će se obojiti narančasto žuto. Ta boja plamena je karakteristična za natrij. Ostali metali boje plamen svaki sebi karakterističnom bojom. Inače, bojenje plamena je vrlo lijep pokus. Samo da napomenem, nisu to jedini načini dokazivanja tih iona.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr