Možete li mi objasniti kemiske formule alkana alkena i alkina uz dovoljan i nedovoljan pristup kisika jako me zbunjuje kad pise dovoljan i nedovoljan pristup kisika Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Bruno Ercegović brunoercegovic@gmail.com

Ono što tražiš nisu formule, nego kemijske jednadžbe. Formule opisuju kemijske spojeve, dok se kemijske reakcije opisuju jednadžbama.

O gorenju ugljikovodikâ svako malo dobijemo neko pitanje, tako ću ovdje samo sumirati što piše u starijim odgovorima. Ako kisika ima dovoljno, nastat će ugljikov dioksid i voda. Najopćenitija moguća jednadžba gorenja ugljikovodikâ je:

CmHn + (m + n/4) O2 → m CO2 + n/2 H2O

Mnogo drugih, manje općenitih jednadžbi gorenja ugljikovodikâ, kao i podosta objašnjenjâ kako do njih doći, naći ćeš kreneš li od ovog odgovora i slijediš poveznice.

Ako kisika nema dovoljno, situacija se znatno komplicira jer postaje bitno i o kojem se točno ugljikovodiku radi, i koliko ima kisika. Kako je Vlado napisao prije više godina, općenito se jedino može reći da će uz ugljikov dioksid i vodu nastati i ugljikov monoksid, a možda i čađa te možebit neki drugi ugljikovodici ili međuprodukti oksidacije.