Koliko ce se dobiti grama neutralne soli u reakciji 5,5g fosfor- trioksida sa odgovarajucom kolicinom natrijum-hidroksida? (p-31, Na-23)

Ime i prezime: Savic Sanja

Eto još jednog vrlo vjerojatno nesretnog zadatka. U teoriji sve to lijepo izgleda, pomiješaš hidroksid metala i oksid nemetala i eto reakcije kojom nastaje sol:

P4O6 + 8 NaOH → 4 Na2HPO3 + 2 H2O

Iz jednadžbe vidiš da po molekuli fosforovog trioksida nastaju četiri formulske jedinke natrijevog fosfita, tako da ti preostaje samo još preračunati jednu masu u drugu:

m(Na2HPO3) = 4∙m(P4O6)∙M(Na2HPO3)/M(P4O6)

Ako te čudi onaj vodikov atom u neutralnoj soli, on je tamo jer fosforasta kiselina ima samo dva odcjepljiva protona, što se lijepo vidi iz njezine strukturne formule.

Što se pak prakse tiče, nisam siguran bih li se usudio miješati fosforov trioksid i natrijev hidroksid. Za početak, fosforov trioksid je otrovan, a natrijev hidroksid sasvim lijepo nagriza kožu i još toga. Nadalje, ako je njihova reakcija u početku i spora, nastavak je vjerojatno buran jer je hidratacija fosforovog trioksida jako egzotermna, a u reakciji nastaje voda, što će reći da je na djelu egzotermna autokataliza. Takove reakcije, ako i počnu mirno, brzo podivljaju.
Zapravo, živo me zanima kako bi to izgledalo, ali ne bih radio s gramima, nego najviše s nekoliko desetaka miligrama, i to u digestoru, jer bi vrlo vjerojatno nastalo nešto para ili dima fosforovog trioksida, a možda i samog fosfora.