Molim da mi objasnite bakteriju enterobacter klebsiella i sve sto je bitno da se zna o ovoj bakteriji. Hvala

Ime i prezime: Alma Kostic euro-hem@blic.net

Bolje bi bilo postaviti ovo pitanje biolozima, ali kad je već ovdje...
Ne radi se jednoj vrsti bakterije, već o dva roda - Enterobacter i Klebsiella. Svaki rod obuhvaća više vrsta: Enterobacter aerogenes, Enterobacter agglomerans, Enterobacter cloacae... te Klebsiella mobilis, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella oxytoca... Rodovi su srodni i oba pripadaju porodici Enterobacteriaceae (crijevne bakterije). Tih bakterija može se naći u velikim količinama u tlu, vodi (pogotovo onečišćenoj) i, stalno ili povremeno, u sadržaju ljudskih i životinjskih crijeva. Većinom nisu patogene, ali u nekim slučajevima uzrokuju bolesti. Npr. K. pneumoniae uzrokuje neke oblike trovanja krvi i upale pluća, a E. cloacae i E. aerogens infekcije mokraćnih puteva.
Bakterije porodice Enterobacteriaceae su prave bakterije (u klasifikaciji su smještene u domenu Bacteria), štapićastog su oblika i gram-negativne (ne boje se u postupku bojenja po H. C. Gramu). Za život trebaju kisik, ali mogu i bez njega (fakultativni su anaerobi).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr