Poštovani, možete li mi molim Vas na nekom primjeru objasniti kako poredati spojeve po rastućem pH ako su im koncetracije svima iste(1 M)? Ako može čim prije, bio bih Vam mnogo zahvalan.

Ime i prezime: Ivan Kovač kov553@net.hr

 


Slično Denisu, i ti malo brkaš spojeve i otopine.

Kako si napisao vrlo općenito pitanje, krenut ću i ja vrlo općenito. Ono što ti je prvo činiti je pronaći (ili promisliti) jesu li otopljeni spojevi kiseli, neutralni, ili bazični. Ponekad već puko promišljanje može pomoći u poredavanju tih spojeva po tomu kolike bi bile vrijednosti pH njihovih otopina. Primjerice, ako imaš otopine kuhinjske soli, sumporaste kiseline, amonijaka, sumporne kiseline i kaustične sode, posao ti je prilično lagan. Otopina kuhinjske soli je neutralna, kiseline su očito kisele, a amonijak i natrijev hidroksid daju lužnate otopine. Iz iskustva pak trebaš znati da je sumporna kiselina jača od sumporaste, a natrijev hidroksid bazičniji od amonijaka.
Situacija se komplicira ako imaš više baza ili kiselina, kao i ako imaš soli slabih baza ili kiselina. U tom slučaju moraš nekako doći do njihovih jakosti, odnosno konstanti disocijacije. Poredak otopina, naravno, odgovara poretku njihovih jakosti, pri čemu uvijek moraš paziti na to da za otopinu neke soli ne uzimaš konstantu disocijacije kiseline od koje ta sol dolazi, nego konstantu bazičnosti njezine konjugirane baze (jednaka je kvocijentu konstante autoionizacije vode i konstante disocijacije polazne kiseline). Recimo, da trebaš po kiselosti poredati jednako koncentrirane otopine mravlje, octene, propanske i butanske kiseline, prvo bi ti predstojalo naći konstante disocijacije za sve njih (npr. na Wikipediji), a onda prema njihovom poretku poredati i kiselosti otopina tih kiselina.

Nadam se da će ove upute biti od koristi. Ako tomu ne bude tako, a ti se radije onda javi opet i opiši što te točno muči.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija