koji su zakoni organskih otopina tvari u vodi

Ime i prezime: damir šehić snjezana.sehic@pu.hinet.hr

Ako zamijenim mjesta riječima 'organskih' i 'otopina' tvoje pitanje postaje: 'Koji su zakoni otopina organskih tvari u vodi?'. Nadam se da ćeš se složiti sa mnom da ovakvo pitanje ima smisla (barem je razumljivo) dok tvoje nema pa ću ja zato odgovoriti na ovako izmjenjeno pitanje.
Dakle, otopine organskih tvari se ponašaju po istim zakonima kao i otopine bilo kakvih drugih tvari što će reći da i za njih vrijede Raoulov zakon, zakoni sniženja ledišta i povišenja vrelišta, ona jednadžba za osmotski tlak koja je jako slična jednadžbi stanja idealnog plina.... Ti svi zakoni vrijede jer za njih nije bitna priroda otopljene tvari nego samo njena količina, brojnost čestica u nekom volumenu otopine izražena koncentracijom, molnim udjelom ili...

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr