Postovani, imam jedno pitanje u vezi energije ionizacije. Ako imam zadatak u kojem mi se pojavljuje vise energija ionizacije razlicitih elemenata, na koji nacin prepoznati valenciju te skupinu kojima oni pripadaju?

Ime i prezime: lara paic larapaic@hotmail.com

Pogledaš li energije ionizacije za neki element, primijetit ćeš da je svaka iduća veća od prethodne. Također ćeš primijetiti i da te brojke ne rastu pravilno, nego postoje skokovi, kad iduća energija ionizacija bude puno više veća od prethodne, nego što je prethodna od vlastite prethodnice. Ta pojava ukazuje na unutrašnju strukturu atoma. Konkretno, ukazuje na to da u atomu postoje ne samo pojedinačne energijske razine, nego i nadrazine, koje obuhvaćaju po nekoliko elektrona. Kako ionizacijski eksperimenti kreću od vanjskih tj. valentnih elektrona, to će prvi veliki skok u energijama ionizacije naznačiti da su prije njega izbačeni svi valentni elektroni. Broj valentnih elektrona odgovara pak najvećoj mogućoj valenciji elementa, a ukazuje i na to kojoj skupini pripada element. Alkalijski metali imaju po jedan valentni elektron, zemnoalkalijski po dva, elementi borove skupine po tri itd.

pozdrav,