Živo se vapno u industrijskom postupku dobiva žarenjem vapnenca. Hoće li se odvođenjem CO2 povećati ekonomičnost procesa? Molim vas da što prije odgovorite!!

Ime i prezime: Katarina Đančević katarina.dancevic@gmail.com

 


Zanimljivo pitanje. Nisam siguran da se može dati jednostavan odgovor. Kako se pitanje navlači na nekakovu ekomoniju, pretpostavit ću da autora zanima hoće li se živo vapno jeftinije proizvesti ako se reakcijska smjesa provjetruje, ili ne. Uzme li se u obzir činjenica da je otpuštanje ugljikovog dioksida iz vapnenca povratan proces, očito će ga uklanjanje produkta ubrzati. Međutim, uklanjanje jednog plina povlači dovođenje drugoga, što znači da treba uložiti i nešto više topline da sustav ostane pri dovoljno visokoj temperaturi. Nisam siguran koje od to dvoje preteže, tako da iz te perspektive nije jasno isplati li se ventilirati sustav. Ono što svakako ima smisla je propuhati smjesu zrakom pri kraju procesa, tako da se spriječi ponovno vezanje oslobođenog ugljikovog dioksida s kalcijevim oksidom.

Ako je autor zadatka kojim slučajem ciljao na le Chatelierov princip, onda zadatak ima ozbiljnih problema sa stvarnošću, budući da se žarenje vapnenca ne izvodi u zatvorenim posudama, a proces koji se zbiva nije ravnotežni jer se u sustav stalno uvodi energija.
Ako imaš priliku naći kakav se odgovor očekuje, zanimalo bi me vidjeti ga.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija