Zapela sam na jednom pitanju : Prikazite kiselinsko- baznu ravnotezu u kojoj sudjeluju aceton (pKa=19) i njegova konjugirana baza i acetilaceton(pKa=9) i njegova konjugirana baza. Jednadzbu napisite u smjeru da pute pomaknuta prema lijevo (Keq <1 ) i izracunajte Keq !

Ime i prezime: Marija Jambresic maryjamb@gmail.com

Takav se zadatak općenito rješava s malo matematike. Ono što imaš jesu dvije kiseline s različitim konstantama disocijacije:

HA1 ⇌ H+ + A1; KA1

HA2 ⇌ H+ + A2; KA2

Ono što te zanima je konstanta ravnoteže za reakciju:

HA1 + A2 ⇌ HA2 + A1; K = ?

Nju ćeš lako dobiti kreneš li od toga kako je definirana:

K = ([HA2][A1])/([HA1][A2])

Kako se u njoj pojavljuju sudionici prvih dviju ravnoteža, možeš ih zapisati zajedno i cijeli razlomak proširiti s koncentracijom protonâ, koji se pojavljuju u prve dvije jednadžbe:

K = ([A1]/[HA1])/([A2]/[HA2])

= ([H+][A1]/[HA1])/([H+][A2]/[HA2])

= KA1/KA2

Time si konstantu reakcije izrazila pomoću konstanti disocijacije za dvije kiseline, tako da ju sad možeš izračunati, a možda ti bude i jasno zašto autori zadatka inzistiraju da ravnoteža bude pomaknuta na jednu stranu.