Pozdrav, možete li mi pomoći riješiti ovaj zadatak: Odredite koji spoj ima najniže ledište ako su im zadane poznate koncentracije: KCl(0 M), NaCl(1 M), CaCl2(0,5 M) Zanima me na koji način se određuje koji spojevi imaju najniže ledište ili najviše vrelište.

Ime i prezime: Denis Novak denis.novak@hotmail.com

Nisu to spojevi, nego otopine, budući da imaš kraj svakog spoja zadanu i koncentraciju. Posljedično, ono što tražiš je ledište (ili vrelište) otopine, i to najvjerojatnije vodene. Ono se određuje pomoću odgovarajuće formule u koju kao nezavisna varijabla ide molalnost otopine. Kako imaš zadanu koncentraciju, a ne molalnost, točnu molalnost nije moguće odrediti bez dodatnih informacija, ali za grubu usporedbu možeš se držati činjenice da se radi o koligativnom svojstu, dakle nečemu što ovisi o broju otopljenih čestica, te jednostavno pomnožiti koncentracije s odgovarajućim van ’t Hoffovim faktorima. Drugim riječima, za svaku otopljenu tvar nađi od koliko se iona sastoji formulska jedinka i onda tom brojkom pomnoži zadanu koncentraciju.