Evo, javljam se u vezi onog zadatka sa koncentracijama supstrata i maksimalnim brzinama reakcije. Znaci, ja sam zaboravio reci, da je takav zadatak dosao u ispitu, te se nije mogao rijesiti putem L.-B. prikaza , vec ga je nekako racunski se trebalo izracunati. Cuo sam kao da se je nesto trebalo oduzimati, pa mnoziti sa necim, ili tak vec nesto, ali uglavnom moglo se bez grafa. e, zato Vas sad pitam da mi pomognete. Hvala vec na ulozenom trudu za prijasnji odgovor, ali za vas jedino znam, pa moram pitati ! :)

Ime i prezime: Goran Dedic

(Za one koje zanima, radi se o ovom zadatku.)

Ovaj se zadatak matematički može riješiti ili interpolacijom, ili nekom regresijom. Interpolaciju ovdje ne bih preporučio jer je teorijski kompliciranija od samog zadatka, a Lineweaver-Burkov prikaz, odnosno reorganizacija jednadžbe samo je jedan od načinâ da se može primijeniti jednostavna linearna regresija. Ipak, i ona traži puno posla ako pri ruci imaš samo papir i kalkulator. Zato sam i bio odmah preporučio Excel, ni ne pomislivši da bi nekomu palo na pamet studente maltretirati da tako trivijalan zadatak rješavaju na tako netrivijalan način.
Svoje mišljenje zadržavam, a glasinama baš i ne vjerujem. Nađe li se tkogod da mi objasni kako to oduzimati i množiti pa da se dobije brzo rješenje, rado ću naučiti taj trik. Dotle mogu reći da jedini preostali "papirnati" način rješavanja tog zadatka uključuje milimetarski papir i odokativno određivanje pravca. Naravno, uz prethodno računanje inverznih vrijednosti, za Lineweaver-Burkovu linearizaciju.

Usput budi rečeno, možeš isto tako i nadati se da se sve savršeno poklapa pa jednostavno izračunati jednadžbu pravca kroz dvije udaljene točke (opet, naravno, s onom linearizacijom, odnosno inverznim vrijednostima). Potom možeš provjeriti zadovoljavaju li tu jednadžbu i druge dvije točke i onda, ako zadovoljavaju, izračunati brzinu za onu preostalu koncentraciju supstrata.