Molim vas da mi rasvijetlite problem "traženja vode" u prirodi.Vidio sam rašljara koji je našao vodu,a kad sam ga pitao za objašnjenje principa njgovog rada rekao mi je,ne baš jasno,da to ima veze s "zračenjem vode koje uzrokuju njezini turbulentni tokovi ispod površine".Kako turbulencija nema veze s vodom,a voda ne zrači,koliko ja znam,volio bih pravo znanstveno objašnjenje jer je stvarno pronašao vodu,i to na više lokacija!Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ante Jerić antejeric@yahoo.co.uk

Svi koji se bave sličnim (»paranormalnim«) pojavama skloni su korištenju riječi i pojmova iz znanosti, a da ne razumiju njihovo pravo značenje. Pa onda govore o zračenju, energiji, materiji... Kao u Zvjezdanim stazama, Dosjeima X i sličnim serijama i filmovima.
Što se rašljara tiče, poznato je da doista često pronađu vodu na terenu. Ali kad se izvedu strogo kontrolirani eksperimenti, sve propadne. Neki smatraju da podzemne vode proizvode neke anomalije u magnetskom polju Zemlje (ili nešto slično tome) pa da to osjećaju rašljari kao nekakve vibracije koje se onda prenose na rašlje ili visak. Međutim, teorija baš i nije nešto jer normalan čovjek ne osjeća magnetsko polje bez obzira na njegovu jačinu. A ako ni vrlo osjetljivi instrumenti ne mogu »osjetiti« vodu...
Ima tu zapravo jedna »kvake«. Ako na nekom području ima podzemne vode, nije tako teško predvidjeti gdje bi se mogla najlakše naći. Najsigurnije je potražiti na što nižem terenu (na najnižem mjestu u dolini) i gdje je najbujnije raslinje.
I na kraju, kažu naši stari - i ćorava koka nađe zrno.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr