pozdrav imam dva pitanja za zavrsni iz hemije: 1)sta moze da se javi kao posledica asociranja molekula vodonicnim vezama? 2)kako se mijenja rastvorljivost gasova sa porastom temperature ? ako bi mogli da mi date odgovor sto prije hitno je :)

Ime i prezime: aleksa vavic aleksavavic@gmail.com

O davanju odgovorâ na pitanja koja se imaju pojaviti na ispitima, k tomu s nekakvom hitnoćom, ne mislim ništa lijepo. Stoga ću stvari ukratko objasniti, bez direktnih odgovora.

Ako se molekule međusobno povežu, kako god to učinile, trebat će nekakva sila da ih se razdvoji. Ta će sila, očito, biti to veća što su veze među njima jače. Vodikove veze spadaju među najjače međumolekulske interakcije, a lijepa je ilustracija njihovog značaja razlika u vrelištima metilnog acetata i propanske kiseline. Ta dva spoja imaju identične molekulske formule, ali samo jedna od njih može tvoriti vodikove veze.

Topljivost plinova u vodi ovisi o tlaku i temperaturi. Ovisnost o tlaku je očita (veći tlak znači da je više čestica plina u kontaktu s nekom površinom tekućine, tako da će ih se više i otopiti), a nije ni ona o temperaturi nedohvatljiva. Treba se samo prisjetiti da se prilikom otapanja formiraju međumolekulske veze između čestica plina i otapala, dok su u plinu čestice posve razdvojene. Za kemijske veze pak općenito vrijedi da ih se može pokidati (i) tako da se sustav zagrije. (Doduše, ista logika kod krutina ne vrijedi jer su njihove čestice u krutom stanju isto nekako povezane, tako da treba u obzir uzimati malo više toga.)