dali je moguce i kako komad zeljeza obuc bakrom

Ime i prezime: toni pahljina kokicpahljina@gmail.com

Ako komad željeza uroniš u otopinu modre galice, već kroz nekoliko minuta na njemu će se pojaviti sloj bakra, tako da je u svojoj biti to dosta jednostavan proces. Međutim, taj se sloj neće osobito dobro primiti, a načina kako to poboljšati ima više. Svima im je zajedničko to da se njima nisam nikad bavio, tako da bih, pored onoga što ima ovdje, ovdje i ovdje, preporučio i pokušati se domoći starijih brojeva SAM-a ili Majstora, kao i knjiga majstorske tematike, kakve su se obilato tiskale dok je bilo Jugoslavije.

Općenito, željezo se bakrom može prevlačiti spontano ili elektrolitički (elektrolizira se razrijeđena otopina neke bakrove soli, sa željeznom katodom i bakrenom anodom). U oba je slučaja nužno da se površina željeza dobro očisti, što se najbolje postigne nagrizanjem klorovodičnom kiselinom, s tim da se može prije toga i ukloniti masti pomoću natrijeve lužine. Da bi se bakar bolje primio, može se prije njega elektrolitički nanijeti i tanak sloj nikla. Ostali detalji i konkretne procedure opisane su na stranicama koje sam preporučio (sve su na engleskom; ako je to problem, postoji Googleov prevodilac), tako da neću kopirati što tamo ima.