Kako znamo je li polarna molekula, ujedno i dipolna?

Ime i prezime: Ena Matić

Vrlo jednostavno, samo prebroji polove (atome koji su potpuno ili parcijalno električki nabijeni, o čemu više npr. ovdje ili ovdje). Jedan znači da imaš ion, dva su u dipolu, dalje imaš tripole, tetrapole i općenito multipole.
Tu treba dometnuti da se fizička veličina koja opisuje polarnost molekula nekog spoja uvijek zove električni dipolni moment. Isto tako, općenito vrijedi i da se polarne molekule praktično često ponašaju kao dipoli, neovisno o tomu koliko imaju pojedinačnih (parcijalno) nabijenih atoma. Osobito je to slučaj kad se proučavaju makroskopska svojstva spojeva, kad imaš ogromne količine molekula odjednom. Zato se molekule vode, iako imaju tri parcijalno nabijena atoma, ponekad prikazuju kao dipoli.