Poštovani, bila bih Vam zahvalna kada bi mi rijesili i objasnili ovaj zadatak: Koliki volumen vode treba dodati NH3, masene koncentracije 2,0 g/dm^3, V=500 cm^3, da bi dobili otopinu masene koncentracije 0,5 g/dm^3?

Ime i prezime: Klara Pašalić klarapasalic125@gmail.com

Imajući na umu da amonijak nikud ne odlazi kad dodaš vode, možeš postaviti jednakost:

m1(NH3) = m2(NH3)

Kako je masena koncentracija definirana kao omjer mase otopljene tvari i volumena otopine:

γ(NH3) = m(NH3)/V(otopina) ,

prethodni izraz možeš proširiti u:

γ1(NH3)∙V1(otopina) = γ2(NH3)∙V2(otopina)

U tom izrazu imaš samo jednu nepoznanicu, konačni volumen otopine, tako da ju možeš izračunati, nakon čega ti preostaje samo još naći koliko vode treba dodati. Kako se kod jako razrijeđenih otopina (ovdje ima manje od 1 % amonijaka) gustoća ne mijenja znatno razređivanjem, taj je volumen jednak razlici početnog i konačnog volumena.