Kako da izračunam kolika masa cinkova fosfata tetrahidrata je potrebna za pripremu 120 mL 0,1% vodene otopine cinkova fosfata tetrahidrata?

Ime i prezime: Marija Hefer hefer.marija@gmail.com

Kao i kod pitanja s otopinom kalcijevog hidroksida, tako je i ovdje odgovor teorijski lagan, a praktično nedohvatljiv. Naime, cinkov fosfat nije topljiv u vodi i tu cijela priča o otopini pada u vodu (a potom na dno, jer se ne otopi). Račun nije težak, treba samo gustoću otopine aproksimirati gustoćom vode (za 0,1 %-tne otopine to je sasvim opravdano) te izračunati masu potrebne hidratne soli množenjem masenog udjela iste s volumenom i gustoćom vode. Moglo bi se usput i primijetiti da je maseni udio hidratne soli (dakle soli skupa s kristalizacijskom vodom) ponešto čudan izbor za opis sastava smjese, ali pokraj činjenice da se takova otopina uopće ne može prirediti to je prilično nebitno.