Pozdrav! Imam pitanje vezano za pufere, tj. nisam sigurna pomoću koje formule izračunati sljedeći zadatak: Koju masu amonijeva klorida treba otopiti u 1000 cm3 otopine amonijaka, koncentracije c0(NH3) = 0,25 mol/dm3, da se dobije amonijačni pufer čiji pH iznosi 8,8? Kb(NH3) = 1,79∙10–5 mol/dm3. Pokušala sam preko Henderson-Hasselbachove jednadžbe, ali ne znam jednostavno. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Maria Jurčević maria.jurc7@gmail.com

Nije mi posve jasno iz tvog pitanja ne znaš li to jednostavno riješiti, ili jednostavno ne znaš riješiti. Kako sam prije godinu dana odgovorio na pitanje koje se od tvojega razlikuje samo po brojkama, preporučio bih da se poslužiš savjetima koje sam tamo dao, a ako nisu dostatni, da pogledaš čega još ima na tu temu.