odredite koncetraciju hidroksidnih iona u otopini kalcijeva hidroksida koncentracije 0.169moldm3

Ime i prezime: anja hamerlitz anjahamerlitz@me.com

Maknemo li se od knjiških stvari, tj. činjenice da po jedinki kalcijevog hidroksida imaš dva hidroksidna aniona, tako da im je koncentracija nužno dvostruko veća od koncentracije samog kalcijevog hidroksida, dobivamo zanimljiv praktični zadatak.
S jedne strane, treba odrediti koncentraciju hidroksidnih aniona u vrlo koncentriranoj otopini (vrijednost pH lako se određuje između 1 i 13, dok van toga postaje znatno teže, a tomu treba dodati i ne posve trivijalnu vezu pH i stvarne koncentracije hidroksidnih iona), a s druge tu otopinu treba i nekako pripraviti. Naime, topljivost kalcijevog hidroksida pri 0 °C iznosi 0,189 g / 100 mL (0,0255 mol/L), a s porastom temperature pada. To znači da se treba pozabaviti i nečim što je lako moguće nemoguće. Toplo preporučam zamoliti autora zadatka da javi kako bi to sâm riješio. Meni pada na pamet vodu dalje hladiti pa vidjeti kakav je sastav eutektičke smjese, ali ne mogu jamčiti da će to upaliti.