Pozdrav! Imam jedno pitanje iz kinetike. Izmjerene su brzine reakcije ( za koncentraciju enzima od 0.000001 M ) redom : za [S1 =0,001 ] (koncentraciju supstrata) je v1 = 0,0023 za [S2 =0,002 ] je v2= 0,0034 za [S3 =0,1 ] je v3 = 0,0067 za [S4 =0,2 ] je v4 = 0,0068 Znaci imam odredene brzine za odredene koncentracije supstrata. i sad me pita kolika ce biti brzina reakcije pri istoj koncentraciji enzima ako je [S] = 0,006 M ?? Mislim da treba koristiti onaj Lineweaver–Burk prikaz, a jel bi mogli mi obajsniti korake kako doci do rjesenja tocno , jel treba sta crtati ili se to moze nekak odmah racunski . Unaprijed hvala !

Ime i prezime: Goran Dedic

Lineweaver-Burkov prikaz nije jedini, ali jest elegantan način da se iz kinetičkih podataka, slijedeći Michaelis-Menteničin model, izvuku konstante.
Ono što ti je činiti jest izračunati inverzne vrijednosti brzina reakcije i koncentracija supstrata, postaviti ih u graf ovisnosti 1/v o 1/[S] i naći jednadžbu tog pravca. Sve se to za manje od minute (osim ako, kao ja, ne čekaš minutu da ti se pokrene program s polumrtvog laptopa) može u Microsoftovom Excelu ili nekom srodnom programu, tako da toplo preporučam ubaciti tamo brojke i malo klikati. Koraci koje sam učinio bili su redom:
1) napraviti stupce: v, [S], 1/v i 1/[S];
2) ubaciti zadane vrijednosti za v i [S] u polja ispod imena stupaca;
3) izračunati vrijednosti 1/v i 1/[S] preko identičnih formula;
4) napraviti graf koji prikazuje ovisnost 1/v o 1/[S];
5) linearnom regresijom odrediti parametre pravca koji određuju četiri zadane točke;

Koraci koje ostavljam tebi su:

6) iz parametara tog pravca izračunati konstante Vm i Km (formula koje se držiš ista je ona koju imaš u vikipedijskom članku), imajući pritom na umu s kakovim jedinicama računaš;

7) izračunate vrijednosti konstanti zajedno sa zadanom koncentracijom supstrata uvrstiti u Lineweaver-Burkovu (ili Michaelis-Menteničinu) formulu da dobiješ kolika je brzina reakcije za tu koncentraciju.

Ako što i alje nije jasno, a ti pitaj. Nadam se da znaš koristiti Excel jer linearna regresija nije pretjerano zabavna, kad se radi "pješice".