Zasto je destilirana voda slab elektrolit?

Ime i prezime: Ajla Šahovic ajlasahovic9@gmail.com

Elektrolit je tvar čijim otapanjem u vodi nastaje vodena otopina koja provodi električnu struju. Čestice koje vode struju su ioni (anioni i kationi). Što je koncentracija iona veća, to je i vodljivost veća.

U čistoj destiliranoj vodi osim molekula vode prisutno je i nešto iona nastalih disocijacijom molekula vode (da tih iona nema voda bi bila izolator). To su oksonijev (ili hidronijev) kation, H3O+, i hidroksidni anion, OH. Međutim, njihova je koncentracija izuzetno mala; konkretno, ona iznosi 10−7 mol/L. Zbog tako male koncentracije iona vodljivost takve "otopine" je iznimno mala.

Stajanjem svježe pripravljene destilirane vode na zraku dolazi do blagog porasta njezine vodljivosti zbog otapanja ugljikova dioksida iz zraka. Dio otopljenog ugljikovog dioksida reagira s vodom dajući oksonijeve i hidrogenkarbonatne ione što povećava koncentraciju iona pa time i vodljivost. Međutim, radi se i dalje o relativno malim koncentracijama, pa je vodljivost takve vode i dalje slaba.

Do znatnijeg porasta vodljivosti može doći ako se u vodu doda neka topljiva tvar koja prilikom otapanja disocira u ione, npr. neka kiselina, baza ili sol.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr