Molim vas pomozite mi sa ovim zadatkom iz organske hemije.. 1.Reakcije na CH3CH2NH2 i strukturnim formulama prikazati produkte? 2.Mozete li mi ukratko objasniti rezonanciju i crtanje rezonancijskih struktura? 3.Kakva je razlika izmedju Sn1 i Sn2 reakcija i kako cu ih razlikovati? Unaprijed hvala !!!

Ime i prezime: Marijana Iveljic miveljic@yahoo.com

Uz prvo pitanje nema dovoljno podataka. Koji su reagensi i u kakvim uvjetima reagira etanamin?

Što se rezonancije i mehanizama reakcija tiče - toliko bi se o tome moglo i moralo napisati da ovdje jednostavno nemamo mjesta. Ali, s obzirom da ionako studiraš kemiju, vjerujem da ti nije problem posuditi u fakultetskoj knjižnici ili od kolegice/kolege neki bolji udžbenik iz organske kemije. Preporučujem ti slijedeći: Stanley H. Pine, Organic Chemistry, McGraw-Hill. Knjiga je izašla u mnogo izdanja i prijevoda pa je postala klasik, no ima i drugih izvrsnih knjiga iz ovoga područja. Mislim da će ti biti dovoljno, a ako trebaš više, posluži se literaturom iz fizikalne organske kemije, npr.: N. Isaacs, Physical Organic Chemistry, Longman, 1995. Raspitaj se na faksu što sve imaju u knjižnici.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr