Pozdrav! Zanima me postoji li formula (matematički izraz) preko koje mogu usporediti povezanost vodljivosti elektrolita i veličine iona, (kationa)? Na koji način mogu dovesti u korelaciju ova dva podatka? Mihael Klampfl

Ime i prezime: Mihael Klampfl mihael.klampfl.vz@gmail.com

Formula, naravno, postoji, ali i izvod i konačan ishod presloženi su da bih ih ovdje pisao. K tomu, objašnjavanje svega skupa traži cijelo jedno udžbeničko poglavlje. Zbog toga bih preporučio da si dobaviš kakav fakultetski udžbenik fizikalne kemije i proučiš što tamo piše o ionskim vodljivostima (npr. poglavlje 3.10. Plawskyjevog udžbenika ili pak poglavlja od 20.5. Atkinsovog).
Ono što ću od svekolikog teksta spomenuti ovdje je to da sama veličina iona ne igra pretjerano najvažniju ulogu. Ono što je važno za mobilnost, a time i vodljivost, jest tzv. hidrodinamički radijus iona. Naime, ioni u vodi nisu sami, već na sebe vežu određeni broj molekula vode (isto vrijedi i za druga otapala), i to tako da se formiraju tzv. prva i druga hidratacijska sfera. Prvu sferu čini manji broj molekula vode koje su neposredno povezane s ionom dok druga sadrži molekule vode koje se vežu na molekule prve hidratacijske sfere. Nijedna od tih sfera nije stalna, jer molekule vode dolaze i odlaze, ali praktično je ion stalno okružen molekulama vode, tako da se giblje kao veća čestica nego što je to on sâm. Veličina tih dviju sfera ovisi o veličini i naboju iona, a također i o njegovoj koordinacijskoj geometriji. Pogledaš li u predložene (ili koje god) udžbenike, naći ćeš formulu koja povezuje radijus iona s njegovim hidrodinamičkim radijusom, ali i napomenu da ta formula ne vrijedi baš za sve ione, a pogotovo ne za protone i hidroksidne anione, koji struju vode tzv. Grotthussovim mehanizmom.