Dobar dan.Zelim znati odgovore na nekoliko pitanja iz organske kemije:Oksidacija propana-1-ol,zatim Hidroliza butana nitrila,zatim Oksidacija Heksanala,zatim Butanala i Metanola (poluacetala i acetala),zatim propana-2-on + H2O.Hvala puno,unaprijed.

Ime i prezime: Mirjana Pandilovska mirjanapandilovska@yahoo.com.mk

Ono što si nabrojala nisu pitanja nego kemijske reakcije. Budući da ih je cijela hrpa, navest ću samo ishode, dok za nešto detaljnije opise preporučam bilo koji fakultetski udžbenik organske kemije.

Oksidacijom propan-1-ola dobit ćeš prvo propanal, a ona propansku kiselinu. Ako je ta oksidacija gorenje, dobit ćeš vodu i ugljikov dioksid.

Hidrolizom nitrilâ nastaju prvo amidi, a potom karboksilne kiseline.

Oksidacijom aldehidâ nastaju odgovarajuće karboksilne kiseline: od butanala butanska, od heksanala heksanska.

Oksidacijom acetalâ i hemiacetalâ mogu se u odgovarajućim uvjetima dobiti esteri, a nepažnja će voditi u karboksilne kiseline.

Ketoni, kao i aldehidi, s vodom mogu dati tzv. gem-diole (alkohole s dvije hidroksilne skupine na istom ugljikovom atomu), ali malo ih je jako stabilno, tako da nisam siguran na što cilja zadnji primjer.