Poštovani,koliki je broj mogućih stereoizomera lijeka ibuprofena? Gledam li ovdje na koje različite kombinacije C-atoma mogu staviti supstituente ili? Hvala.

Ime i prezime: Anamaria Vidović avidovic98@gmail.com

Ono što tražiš su ugljikovi atomi koji su povezani s četiri različite skupine (tzv. asimetrično supstituirani atomi) ili dvostruke veze čija oba krajnja atoma imaju na sebi dvije različite skupine (što vodi u tzv. E- ili Z-izomeriju). Kako su dvostruke veze u molekuli Ibuprofena ili u benzenskom prstenu, ili između ugljika i kisika, to njihova izomerija nije moguća, tako da ostaju asimetrično supstituirani ugljikovi atomi. Kandidati su svi ugljikovi atomi koji su povezani s četiri atoma, tako da oni iz benzenskog prstena i karboksilne skupine odmah otpadaju, a ostaje šest alkilnih. S njima ti preostaje naći koji od njih ima(ju) na sebi četiri različite skupine. Na kraju ostaje izračunati broj stereoizomerâ, što se općenito radi tako da za svaki asimetrično supstuirani ugljikov atom broj izomerâ udvostručiš:

N(izomeri) = 2n

pri čemu je n broj asimetrično supstituiranih ugljikovih atoma.