Znaci kod snizenja ledista i povisenja vrelista formula je deltaT=i*K*b Molim vas jel mi mozete objasnit kako cu znat kad je i=1 ili kad je npr. i=2 Hvala

Ime i prezime: Lucija Nakic nakic.alfirevic.lucija@gmail.com

Veličina i, poznata i kao van 't Hoffov faktor, označava omjer broja (ili množina) jedinki prisutnih u otopini i broja formulskih jedinki otopljene tvari. Ako se radi o molekulskim spojevima koji ne disociraju, njezina će vrijednosti biti jednaka 1, dok je kod solî taj faktor jednak broju ionâ koji nastaju disocijacijom. Primjerice, za natrijev klorid je i = 2, budući da jedna jedinka NaCl disocira na po jedan natrijev i kloridni ion, dok je za aluminijev sulfat i = 5, budući da će jedna jedinka Al2(SO4)3 disocijacijom dati dva aluminijeva kationa i tri sulfatna aniona.
Van 't Hoffov faktor također može biti i necijeli broj, što se događa kad otopljena tvar djelomično disocira (npr. slabe kiseline) ili se asocira (npr. soli u kojima se ioni međusobno mogu povezati koordinacijskim vezama).