Poštovani, molim Vas za pomoć u rješavanju zadatka koji nam je zadala profesorica.Zadatak glasi: Na raspolaganju imamo željezo,cink,olovo i aluminij.Koji od tih metala ima najveću moć istiskivanja bakra iz vodene otopine bakrova (II) nitrata? Za tu reakciju napišite jednadžbu oksidacije,redukcije i redoks jednadžbu te odredite koja je jedinka oksidans,a koja reducens ? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Kristina Horvat kristina.horvat14@hotmail.com

Ono što se zbiva u reakciji je redukcija bakrovih iona u elementarni bakar:

Cu2+ + 2 e → Cu

i oksidacija kojeg već metala u njegove katione:

M → Mn+ + n e

To znači da će reakcija ići to lakše što je drugi metal skloniji oksidaciji. Jednostavan način da se ta sklonost izrazi je elektrodni potencijal, a vrijednosti elektrodnih potencijalâ za razne sustave možeš naći u odgovarajućim tablicama. Ono što pritom treba imati na umu je da su u tablicama normalno dani redukcijski potencijali, dakle vrijednosti koje se odnose na redukcije, reakcije suprotne oksidaciji. Zbog toga u tablici nećeš tražiti metal s najvećim oksidacijskim potencijalom, nego najmanjim redukcijskim.

Što se jednadžbi tiče, upišeš li u tražilicu "redoks", naći ćeš mnoštvo starijih odgovora koji se bave izjednačavanjem takovih jednadžbi, tako da ne osjećam osobite potrebe pisati još jedan takav.