Kada trebam odrediti broj komponenti i fazu iz jednacine FeO(g)+CO(g)=Fe(s)+CO(g) posto za broj komponenti uzimam broj komponenti koje reaguju tj. nezavisne komponente pa mi je zato k= 2 a interesije me da li za fazu uzimam jednu ili da imaju dve?

Ime i prezime: Tijana Markovic

Krenimo od jednadžbe. Ono što si napisala ne djeluje mi baš uvjerljivo (željezov(II) oksid nije baš hlapiv, pogotovo ne ako je željezo u krutom stanju, dok s desne strane očito nedostaje jedan atom kisika) pa bih umjesto toga radije stavio:

FeO(s) + CO(g) ⇌ Fe(s) + CO2(g)

Kako imaš sustav u ravnoteži, očito su u njemu prisutni i reaktanti i produkti. Broj komponenti je pak 3, budući da su im zbog ravnoteže količine međusobno ovisne, što stvaran broj kemijskih vrsta (4) smanjuje za jedan. Faze imaš tri: dvije krute i jednu plinovitu. Koliko mi je poznato, željezo i željezov(II) oksid se ne miješaju, tako da će uvijek tvoriti dvije zasebne faze.