Kod elektronske konfiguracije željezova kationa Fe2+ -> (Ar)3d6 jesu li valentni elektroni ova 6 elektrona iz d podljuske ili svi elektroni 3. ljuske budući da je ona kod ovog kationa zadnja? Ili kod konfiguracije Fe-> (Ar)4s2 3d6 ,jesu li valentni elektroni samo elektroni iz 4.ljuske ili i ovih 6 elektrona iz 3.? Hvala!

Ime i prezime: Anamaria Vidović avidovic98@gmail.com

Valentnom ljuskom naziva se ona s najvišim brojem (u slučaju željeza to će biti četvrta), dok u valentne elektrone spadaju svi elektroni koji mogu sudjelovati u formiranju kemijskih veza. To se odnosi na same elemente, a ne pojedina njihova oksidacijska stanja, tako da primanje ili otpuštanje elektronâ tu ne igra nikakvu ulogu. Primjerice, atom natrija ima jedan valentni elektron, dok njegov kation nema nijedan, budući da ga je otpustio.
Kako kod prijelaznih metala u reakcijama sudjeluju i s- i d-elektroni (kod željeza 4s-elektroni mogu biti otpušteni prilikom oksidacije, dok 3d-elektroni sudjeluju u formiranju koordinativnih veza), to su i jedni i drugi valentni. Slično za lantanoide i aktinoide vrijedi da su valentni i f-elektroni, pored s-elektronâ valentne ljuske.