Poštovani, Zašto brom nagriza kožu? Znam da je otrovan i smrdljiv ali me zanima već navedeno pitanje. Usput imate krasnu stranicu i puno mi pomažete u nastavi Hvala

Ime i prezime: Ana Ludić analudo015@gmail.com

Zanimljivo pitanje, što će reći da ne znam odgovor. Pogledavši što ima po bespućima Interneta, poput ovog ili ovog teksta, nisam se našao puno pametnijim, ali mogu prenijeti temeljne poruke koje sam našao.
Brom se u kontaktu s kožom otapa dijelom u mastima, a više u vodi, gdje disproporcionira na bromovodičnu i hipobromastu (HOBr) kiselinu. Hipobromasta se kiselina brzo raspada na bromid i razne kisikove radikale koji onda oksidiraju kako masti, tako i proteine iz kože. Zbog toga se korozivno djelovanje broma manje-više može svesti na neselektivnu oksidaciju (iako vjerojatno ima nešto i reakcija s elementarnim bromom). Trovanje bromom tu, naravno, ne staje, ali dalje idu efekti na metabolizam i osobito živčani sustav. Zanima li te i to, javi se opet ili prouči izvore koje sam gore naveo.