Jel srebro ima stalnu valenciju? Ako nema,koja mu je najčešća valencija i koja bi mu bila valencija u spoju sa halogenim elementima? jel kamenac po kemijskom sastavu CaCO3? Koja je točna formula varikine, NaClO ili NaClO2?

Ime i prezime: Ines Maroković inesmarokovic@gmail.com

Nisam siguran što ti znači stalna valencija. Srebro je u pravilu jednovalentno, ali postoji nekoliko spojeva, poput srebrovog(III) fluorida, u kojima je trovalentno, kao i npr. srebrov(I, III) oksid (AgO ili Ag2O∙Ag2O3), u kojemu istovremeno postoje srebrovi(I) i srebrovi(III) kationi.

Kamenac jest uglavnom kalcijev karbonat. Međutim, obično se tu nađe i nešto magnezijevog karbonata, dok često prisutna žućkasta boja potječe od željezovih oksida (FeO, Fe2O3, Fe3O4).

Varikina je vodena otopina natrijevog hipoklorita (zajedno s natrijevim kloridom). NaClO2 je natrijev klorit, dok je NaClO natrijev hipoklorit.